Yüzünüz kişiliğiniz hakkında bilgi veriyor

Beğensek de beğenmesek de yüzümüz nasıl algılandığımızı öğrenmek için son derece önemli. Hatta bazı araştırmalar yüzümüzün kişiliğimizin gizli ayrıntılarını ortaya çıkarabileceğini öne sürüyor.

Yanaklarımızın büyüklüğünden gözlerimizin hareketine kadar bu alanda keşfedecek çok şey var. Ağız şekli veya kaş yüksekliği, yüzümüz pek çok şeyi ortaya çıkarabiliyor.

Peki yüzünüz sizin hakkınızda ne söylüyor?

KAŞ

Kaş o kadar önemli ki, York Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma kaşın insan evriminin hayati bir parçası olabileceğini bile öne sürüyor.

Araştırma, çıkık kaşların atalarımıza daha geniş bir duygu yelpazesini iletme yeteneği verdiğini ve bunun da onların hayati sosyal bağlar kurmalarına yardımcı olduğunu öne sürüyor.
Sadece büyük kaşlara sahip olmak bile daha güvenilir ve empatik görünmenizi sağlayabilir.

Kaşları kaldırılmış yüzlerin de daha zengin, daha güvenilir, daha sıcak ve daha yetkin görüldüğü bulundu. Öte yandan düşük kaşlar da güvenilmezliğin bir işareti olarak görülüyor.

AĞIZ

Daha çok gülümseyen birinin daha mutlu olabileceğini söylemek için psikolog olmaya gerek yok.

Ancak ağız aynı zamanda diğer insanlara ilişkin algılarımızda da hayati bir rol oynar.

Aynı Glasgow Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, ağzı aşağı dönük yüzlerin daha fakir, daha az yetkin, daha soğuk ve güvenilmez olarak algılandığını ortaya çıkardı.

YÜZ ŞEKLİ

Geniş, kare veya dar bir yüzünüz olması nasıl bir insan olduğunuzun da göstergesi olabilir.

Çalışmalar geniş ve kare bir kafayı baskınlık, saldırganlık ve basmakalıp erkeksi davranışlarla ilgili bir dizi özellikle ilişkilendiriyor.

Frankfurt’taki Johann Wolfgang Goethe Üniversitesi’ndeki öğrenciler ve mahkumlar üzerinde yapılan bir araştırma, geniş yüzlü erkeklerin “ben merkezli dürtüsellik” ve “korkusuz hakimiyet” sergileme olasılıklarının daha yüksek olduğunu buldu.

ÇENE

2022’de yapılan bir araştırma, Çin’deki 904 üniversite öğrencisinin yüzlerini ölçerek “çene çizgisi açısı”nı inceledi.

Çenenizin ne kadar kare olduğunu ölçen bu araştırmaya göre, sonuçlar, özellikle kare çeneli erkeklerin sosyal cesaret ve özgüven açısından daha yüksek puanlar aldığını ortaya çıkardı.

GÖZ

Daha fazla göz kırpan insanların nevrotikliğe daha yatkın olduğu tespit edildi. Sonuçlar, iyimserlik testi yüksek olanların olumsuz uyaranlara bakmak için önemli ölçüde daha az zaman harcayacağını ortaya çıkardı.

Frontiers in Human Neuroscience dergisinde 2018 yılında yayınlanan bir makale, özellikle, sıkıntı, kaygı ve endişe ile ilgili olan nevrotiklik konusunda daha yüksek puanlara sahip kişilerin diğer katılımcılara göre daha sık göz kırpma eğiliminde olduklarını buldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir