Yazar Mario Levi defnedildi  

İSTANBUL – Türkçe edebiyatın önde gelen isimlerinden Mario Levi yaşamını yitirdi. 66 yaşındaki yazar uzun süredir kanserle mücadele ediyordu ve bir süredir komadaydı. Levi, bugün saat 13.00’te Acıbadem Musevi Mezarlığı’nda son yolculuğuna uğurlandı.

Aralarında Mine Söğütçü, Figen Şakacı, Saadet Özen, Mustafa Köz, Başar Başarır, Emrullah Alp, Baran Güzel ve Ömer Erdem’in bulunduğu çok sayıda edebiyatçı ve Musevi topluluğunun önde gelen isimleri törene katıldı. Cenaze töreninde konuşan yazar ve Levi’nin eşi Ece Erdoğuş Levi, “Çok iyi bir eş, baba ve edebiyatçıyı kaybettik. Hepimizin başı sağ olsun” dedi.

MARİO LEVİ KİMDİR?

İstanbul Bir Masaldı”, “En Güzel Aşk Hikayemiz”, “Bir Şehre Gidememek”, “Lunapark Kapandı” ve “Size Pandispanya Yaptım” adlı kitapların da aralarında bulunduğu birçok esere imza atan yazar Levi, 1957 yılında İstanbul’da doğdu.

Levi, 1975 yılında Saint Michel Fransız Lisesi’nden, 1980 yılında İstanbul Üniversitesi Fransız ve Roman Filolojisi’nden mezun oldu. İlk öyküsünü 1975’te kaleme aldı. 1984 yılından sonra Hokka dergisi, Şalom, Cumhuriyet Gazetesi, Cumhuriyet Dergi, Stüdyo İmge, Gösteri, Milliyet Sanat, Argos ve Oksijen gibi birçok yayın organında yazılar yazdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir