Clivia – mutluluğu ve parayı çeken çiçek..Her çiçek açtığında çiçeğiyle beraber şans ve para getiriyor…Her eve lazım!..

Bu bitki yılda bir kez, genellikle ilkbaharda çiçek açar ve boru şeklindeki çiçeği, bitkiye özel bir egzotik güzellik kazandırır. Çiçeklenmesi olumlu değişiklikleri simgelemektedir. Yakında evinize güzel haberlerin geleceği anlamına gelir.

Clivia’nın çiçek açması için yeterli bakıma ihtiyacı var. Evin kuzey tarafını sever ve kuvvetli güneşe maruz bırakılmamalıdır. Oda sıcaklığını sever, kışın 10 derecenin altındaki sıcaklıklarda tutulmamalıdır.
Bitki gerektiği kadar sulanır, hiç talep etmez. Kışın yaklaşık 20 günde bir sulanır, yaz ve ilkbahar aylarında ise daha sık sulanmalıdır. Mart ayından eylül ayına kadar ve çiçek tomurcuklarının oluştuğu şubat ayında sıvı gübre ile beslenir.

Genç clivialar her yıl ilkbaharda çiçeklenme durduğunda nakledilir ,daha sonra daha büyük bir saksıya taşınmaları gerekir. Büyük bitkileri bölerek yani çiçek açtıktan sonra genç sürgünleri ayırarak çoğaltılabileceği gibi tohumla da çoğaltılabilir.
Bu iç mekan bitkisinin beslenmesi baharın ilk günlerinden yaz sonuna kadar ayda 2 kez yapılır. Bunu yapmak için çiçekli bitkiler için evrensel bir sıvı gübre kullanın. Kış aylarında gübreleme yapılmaz.

Clivia, Feng Shui’nin Doğu felsefesinde yerini alıyor. Onun aurası değerli ve özel kabul edilir ve inanılmaz bir enerji yayar. Bu bitkiyi yetiştirmek için belirli feng shui kuralları vardır.
Clivia yatak odasına yerleştirilmemelidir – güçlü enerjisi rüyaları etkileyebilir ve uykusuzluğa neden olabilir.
Bitki, oturma odasını ve ofisi dekore etmek için ideal bir seçenektir. Bu odalarda çevreye olumlu etki yapacak ve olumsuzlukları onlardan uzaklaştıracaktır. Ve eğer clivia kabına birkaç bozuk para koyarsanız, bu refahı çekebilir ve ailenin refahını artırabilir.
Ancak feng shui’ye göre bir ev bitkisi çiçek açmayı bıraktıysa veya aniden solduysa bu, masraflar, olumsuz değişiklikler ve kayıplar anlamına gelebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir