Avukatı anlattı: Polis aracında Karabay’ın yanına silah bırakılmış

Gerçek Gündem editörü Furkan Karabay, Sarallar grubundan Barış Saral’ın yargılandığı davanın tutanağını haberleştirmesinin ardından “terörle mücadelede görev almış kişiyi hedef gösterme” suçunu işlediği iddiasıyla tutuklandı.

Furkan Karabay’ın tutuklanmadan önce, gözaltına alındığı süreçte yaşananlara dikkat çeken avukatı Enes Ermaner, Furkan Karabay’ı ‘sadece gazetecilik yaptığı için’ tutukluğa götüren süreçte yaşanan hukuksuzlukları katıldığı Adalet Günlüğü programında anlattı.

‘EMNİYET’TEN ARIYORUZ’ DİYEREK ÇAĞIRMIŞLAR

Karabay’ın ‘Beyoğlu Emniyet’ten arıyoruz’ denilerek ofisin dışına çağırıldığını ve ofisten uzaklaştıktan sonra 100 metre ileride, 3 polis tarafından durdurularak gözaltına alındığını belirten Ermaner, gözaltına alma işlemi sırasında yaşananları anlattı:

“Furkan’ı ‘Beyoğlu Emniyet’ten arıyoruz’ diyerek, biri aramış. Artık gerçekten Beyoğlu Emniyet’ten mi aradılar, yoksa almaya gelen polisler mi bilmiyoruz. ‘Tebligatınız var gelin’ demişler, Furkan da aşağıya iniyor, buradan çıktıktan sonra 100 metre ileride 3 tane polis çeviriyor. ‘Kimliğini ver bakalım’ GBT’sine bakıyorlar güya. ‘Aa, senin yakalaman var’ diyorlar, arabaya bindiriyorlar sonra.

Hatta, Furkan da ilk başta çekiniyor. ‘Kartlarını gösterdiler ama belki de bambaşka insanlar, belki de sahte karttır. Beni aldılar hemen arabaya bindirdiler’ diyor.

‘KOLTUKTAKİ SİLAHI İSTEDİLER’

Furkan’ı arabaya bindirdiklerinde, yanındaki koltukta silah varmış Furkan’ın. Öndeki koltuktaki polis diyor ki, ‘Tamam silahı ver bana’ diyor. Furkan da diyor ki, ‘Ben neden size silahı vereyim. Benim neden parmak izim geçsin bu silaha, kendi silahınız, alın’ diyor. Daha sonrasında kimse Vatan Emniyet’e kadar kimse Furkan’la konuşmuyor. Furkan arabaya bindikten sonra ‘Avukatlarıma haber vermek istiyorum’ diyerek telefonunu açmaya çalışınca, ‘Hayır senin telefonuna da el koyma kararı var’ denilerek telefonunu da alıyorlar.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir