Kayserispor – Fenerbahçe maçında Atilla Karaoğlan’ın tartışmalı kararını eski hakem değerlendirdi! ‘Top kaleye girseydi…’

Spor Toto Süper Lig’in 24’üncü haftasında Kayserispor, Fenerbahçe’yi konuk etti. Zorlu karşılaşmada Atilla Karaoğlan düdük çaldı. Atilla Karaoğlan’ın yardımcılıklarını Ceyhun Sesigüzel ile Esat Sancaktar üstlendi. VAR hakemi olarak Mete Kalkavan görev aldı.

Kayserispor – Fenerbahçe maçındaki tartışmalı kararları eski hakemler canlı yayında değerlendirdi. beIN Trio programında konuşan Deniz Çoban, Bülent Yıldırım ve Seçim Demirel; maçın tartışmalı kararları hakkında yorumlarda bulundu.

İşte Kayserispor – Fenerbahçe maçındaki tartışmalı kararlar hakkında yapılan değerlendirmeler…

“Kaleci Bilal Bayazit’in Arda Güler’e müdahalesi var mı, penaltı gerekir mi?”

Seçim Demirel: Burada kaleci kayarak gelmiyor, ellerini topla oynama niyetiyle uzatıyor. Arda’nın hareketlerini kısıtlayacak herhangi bir müdahalesi olduğunu görmüyorum. Arda Güler belki de kendisi frekansını bozarak düştü. Penaltıdan söz edemeyiz.

Deniz Çoban: Arda Güler’in düştükten sonra topu takip etmesi, penaltı beklememesi… Bence de bir penaltı yok. Sarı kart konusunda hakemin kararına saygı duyuyorum.

Bülent Yıldırım: En doğru kararı müsabakanın hakemi vermiş, bence devam kararı doğru.

“Szalai – Cardoso mücadelesinde faul kararı doğru mu?”

Seçim Demirel: Bir tutma, bir çekme göremiyorum. Burada sadece ikili bir mücadele var. Oyun devam etseydi daha doğru olurdu.

Bülent Yıldırım: Bu faul konusunda ben hakemle hem fikirim. Bu topun ceza alanı dışına çıkacağına düşünüyor. O topun nereye gideceğine de bakmakta hakemlik tekniği açısından fayda var. Bazı durumlarda beklemesi, onun lehine olabilir.

Deniz Çoban: Siyahlı oyuncunun sadece elini oraya koyduğunu görüyorum. Ben Fenerbahçeli oyuncunun dengesiz ayağını savurduğunu ve düştüğünü düşünüyorum. Burada faul olmadığı fikrindeyim. Sonradan vurulan top kaleye girseydi günün pozisyonu olurdu bu.

“Lionel Carole – Joshua King pozisyonunda hakemin kararı doğru mu?”

Seçim Demirel: İzlerken gerçekten içimi acıtan bir görüntüydü. Bakmakta zorlandım hatta. Düşüş şekline zaten çok şaşırmıştım. Çok üzücü, kötü bir görüntüydü. Sadece bir çarpışma, faulden söz edemeyiz. Geçmiş olsun diyorum oyuncuya, çarpışma sadece.

Bülent Yıldırım: Bu sadece bir kafa çarpışması. Hakem doğru bir hakemlik örneği göstererek her iki takımın sağlık heyetini davet etti. Doğru bir zamanlama, anında reaksiyon. Carole’e de geçmiş olsun diyorum.

Deniz Çoban: Dünya Kupası’nda bu tür konular görüşüldü, denendi. Nasıl bir karar çıkacak o da merak konusu. Hakemi tebrik etmek lazım. Ben de tebrik ediyorum hakem arkadaşımızı.

“Ali Karimi – Miguel Crespo pozisyonu…”

Bülent Yıldırım: Ali Karimi’nin ayakkabıları giri. Bileğine basılan şu anda siyah kramponlu. Basan Ali Karimi, basılan Crespo. Faulü kimin kullanması lazım Fenerbahçe, faulü kim kullandı Kayserispor. Böyle pozisyonlar kaçırılabilir diye düşünüyorum. Çok ters bir faul olmuş bu. Asla bir kırmızı karttan bahsedemeyiz.

Deniz Çoban: Bugün maçın gidişatını etkilediğini söyleyemeyiz. Gaziantep FK – Beşiktaş maçından sonra TFF tarafından uzun süre dinlendirileceği açıklanmıştı. İtirazımız yok ama verilerinin sağlıklı girilmesi gerektiği muhakkak. Bugün Atilla Karaoğlan’ı stresi yüksek bir maça vermenin bir anlamı yoktu. Sistem hakemi de koruyabilmeli. Kayserisporlu oyuncuya yapılmış en ufak bir müdahale yok.

Seçim Demirel: Görüntülerde de net bir şekilde görünüyor. Hakemin konsantrasyon kaybı yaşadığı açık, ters bir faul verdi.

“Gökhan Sazdağı’nın Valencia’ya faulünde kart gerekir mi?”

Seçim Demirel: Burada kaleyi karşıdan gören bir pozisyon değil, umut vaadeden ataktan söz edemeyiz. Sadece bir faul yeterli. Karta gerek olduğunu düşünmüyorum.

Bülent Yıldırım: Hakemin yeri açısı gayet iyi. Burada sadece bir faulün yeterli olduğu fikrindeyim ben de.

“Samet Akaydın’ın Thiam’a müdahalesinde kart gerekir mi?”

Bülent Yıldırım: Top havadan gelirken, 3 tane defans oyuncusu var. Bu faulü Samet Akaydın neden yapıyor? Umut vadeden bir atağı topsuz alanda bir faulle engelliyor. Samet Akaydın topla mı oynuyor? Rakibinin hiçbir tutması yokken alıyor, kündeleyip gitmesini engelliyor. Sarı kart olması gerektiği kanaatindeyim.

Seçim Demirel: Dördüncü hakemin görüş alanında. Topsuz alanda yapılmış bir müdahale. Kesinlikle sarı kart olması gereken bir pozisyon kaçmış.

Deniz Çoban: Top yerde olsa belki denebilir ama topun olmadığı yerde yapınca amacınız belli oluyor. Sportmenlik dışı davranıştan dolayı sarı kart olmalıydı. Atlanmaması gerektiğini düşünüyorum.

“Kemen’in Lincoln’e faulünde kart gerekir mi?”

Seçim Demirel: Yardımcı hakemin yardımıyla düdüğünü çalıyor hakem. Çok etkili bir basma göremiyorum. O yüzden bir kart düşünmüyorum.

Bülent Yıldırım: Kemen’in bu topla oynama şansı var mı? Kemen ayağını uzatıyor, o hamle ayağını sıyırıyor. Müsabakanın hakemi bu durumun farkında. Hakemi kutluyorum.

Deniz Çoban: Oyuncu görerek basıyor. Soldan gidip bence görerek ayağına basıyor. Ben bunun sarı kart olması gerektiğini düşünüyorum.

“Ferdi Kadıoğlu’nun Thiam’a müdahalesi var mı, faul kararı doğru mu?”

Bülent Yıldırım: Atilla Karaoğlan’ı biraz önceki karambol pozisyonunda eleştiremeyiz. Burada faul çok açık bir şekilde bedenin üst bölümünde oluyor. Ferdi’nin Thiam’a hiçbir faulü yokken kolunu hazırlayan Thiam’ın Ferdi’nin yüzüne vurduğunu göreceğiz. Ters bir faul, hakemin kararını yanlış buluyorum.

Seçim Demirel: Ferdi’nin faulü gerektirecek hiçbir müdahalesi yok. Muhtemelen konsantrasyon kaybı yaşadı. Ferdi’nin eli zanetti herhalde bilemiyorum. Yanlış karar.

Deniz Çoban: Kayserisporlu oyuncunun aleyhine faul ve sarı kart olması gerekirken tam tersi bir karar verildi.

“Attila Szalai’nin Thiam’a faulünde sarı kart doğru mu?”

Seçim Demirel: Doğru bir sarı kart. Bir standart yakalamakta güçlük çekiyor hakemler gerçekten.

Bülent Yıldırım: Sarı kartta hiçbir şüphe yok. Öncesinin aksiyonun devamı olduğunu düşünüyorum. Burada sarı kartı garantileyen şey şu? Attila Szalai bunu arkadan yapıyor. Umut vadeden atak, net bir sarı kart.

Deniz Çoban: Bu karara doğru diyeceğim ama bir önceki pozisyonda oyuncunun ayağını geriye savurması ciddi bir tehlike oluşturuyor rakibi için.

“Kayserispor’un penaltı beklediği pozisyonda devam kararı doğru mu?”

Seçim Demirel: Herhangi bir penaltıyı gerektirecek elle oynama göremiyorum. Kayserili oyuncuyu ittiği bir pozisyon var ama orada da etkili bir itme göremiyorum. Devam kararı doğru.

Bülent Yıldırım: Hakemi kutluyorum. Arao, Thiam’ı sol koluyla etkili bir şekilde itiyor mu? Arao, Thiam’ı güçlü bir şekilde itmiyor. King’in elle oynaması penaltı gerektirir mi? El doğal konumda, topun bedene çarptığı görüşündeyim. Devam kararı doğru.

Deniz Çoban: Benim açımdan da herhangi bir ihlal yok. Devam kararı doğru.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir