En az yaşanabilir şehir listesinde savaştaki Kiev sonuncu, İstanbul sondan ikinci!

The Economist, Avrupa’nın en yaşanabilir şehirler listesini yayınladı. Savaştaki Ukrayna’nın başkenti Kiev en az yaşanabilir şehir seçilip son sırada yer alırken, İstanbul sondan ikinci sırada yer aldı.

The Economist çatısı altındaki Economist Intelligence Unit’in hazırladığı yaşanabilir şehirler endeksinde, küresel olarak şehirlerin, yaşanabilirlik değerlendirmesini, kültür ve çevre, eğitim, sağlık hizmetleri, altyapı ve istikrar gibi beş alanda puanlayarak oluşturulan listede İstanbul sondan bir önceki konumda yer aldı.

Avrupa’nın özellikle batısındaki şehirler dünyanın en yaşanabilir şehirleri sıralamasında üst sıralarda yer alırken, Avrupa’nın doğusuna gittikçe şehirler sıralamada geriliyorlar.

Kiev son sırada

Avrupa’nın en az yaşanılır şehri savaştaki Ukrayna’nın başkenti Kiev olarak belirlenirken, İstanbul, Kiev’in sadece bir basamak üstünde yer alarak Avrupa’nın en az yaşanabilir ikinci şehri oldu.

Avrupa’nın en yaşanabilir 5 şehri

Viyana (98.4 puan),

Kopenhag (98.0 puan),

Zürih (97.1 puan),

Cenevre (96.8 puan),

Helsinki (95.6 puan).

Bazı Avrupa şehirleri, iyileşme konusunda diğer şehirlerin gerisinde kaldığı için irtifa kaybetmiş: Edinburgh, 1 puanlık yaşam kalitesi kaybı yaşasa da diğer şehirlerin beklenenden fazla iyileşme kaydetmeleriyle 23 sıra birden gerilemiş durumda.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir