Cumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyor: Masada sıcak gündemler var

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi iki haftalık aranın ardından Beştepe’de bir araya gelecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığındaki toplantıda iç ve dış politikadaki gelişmeler ayrıntılı şekilde görüşülecek.

CNN Türk’te yer alan habere göre, kabine toplantısında ekonominin yanı sıra İsveç başta olmak üzere bazı Batı ülkelerinde Kur’an yakma eylemleri öncelikli başlıklar arasında olacak.

ŞİMŞEK YABANCI YATIRIMCILARLA GÖRÜŞTÜ

Ekonominin 3 yıllık yol haritasını belirleyecek orta vadeli plan hazırlıkları devam ederken hazırlıklarda gelinen son durum kabinenin gündeminde olacak. Öte yandan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bir Amerikan yatırım bankası organizasyonunda yatırımcılarla bir araya gelmişti. O toplantının çıktıları ile Türkiye’de yatırım ortamının iyileştirilmesi için alınacak tedbirlerin de kabinede ele alınması bekleniyor.

MEMURA 2024-2025 ZAM PAZARLIĞI SÜRÜYOR

Kabinede fahiş fiyat denetimleri ve enflasyonla mücadeleye de bir parantez açılacak. Memurların ve memur emeklilerinin mali, sosyal haklarını belirleyen toplu sözleşme görüşmelerindeki son durum da kabinede değerlendirilecek başlıklar arasında olacak. 2024-2025 yıllarının zam oranlarının ele alındığı süreçte, 14 Ağustos’ta kamu işverenin ilk teklifi sunması bekleniyor. Öncesinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın toplantıda sunum yapması bekleniyor.

PUTİN’İN ZİYARETİ

Dış politikanın önde gelen başlıklarından biri Rusya Devlet Başkanı Putin’in Türkiye ziyareti olacak. Putin’in temaslarına ilişkin hazırlıklar gözden geçirilecek.

Güney Kafkasya’daki gelişmeler ve Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki normalleşme süreci de toplantının gündeminde olacak.

Toplantıda Karadeniz Tahıl Girişimi’nin canlandırılmasına yönelik çabaların da gündeme gelmesi bekleniyor.

Ekonomideki gidişatın yanı sıra Maraş merkezli depremlerin ardından geride kalan 6 ayda, bölgede süren çalışmalara ilişkin son bilgiler de kabine toplantısında paylaşılacak.

Toplantının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklama yapması bekleniyor. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir