Binance Destekli Altcoin, Son Haberlerle Çakıldı!

Binance ağı tarafından desteklenen merkeziyetsiz borsa (DEX) projesi için son zamanlarda olumsuz gelişmeler var. PancakeSwap’in CAKE tokenı, token ekonomisinde önerilen değişikliklerin ardından yüzde 20’nin üzerinde düştü. Böylece son günlerde önemli bir değer kaybı yaşadı. İşte detaylar…

Binance destekli PancakeSwap’te kriz var

Son günlerde, PancakeSwap’in tokenı CAKE, topluluk tarafından iyi karşılanmayan token ekonomisinden etkilenmekte. CAKE fiyatı önerilen değişikliklerin ardından değerinde yüzde 20’nin üzerinde önemli bir düşüş gördü. BNB Chain’deki lider DEX olan PancakeSwap, enflasyonu yüzde 20’den yalnızca yüzde 3-5’e düşürmek için CAKE token arzını ayarlamayı önermişti.

Bununla birlikte, bu teklif aynı zamanda traderlara ve stakerlara verilen ödüllerde yüzde 68’e varan bir azalmayı da içeriyor. Bu hamle, birçok kullanıcının DEX’i terk etmesine neden oldu. Bu da şu anda 2,66 dolardan işlem gören CAKE token fiyatında önemli bir düşüşe yol açtı. Teklife ilişkin oylamada yüzde 41,63’e yüzde 56,42’lik bir bölünme görüldü.

PancakeSwap’e göre, proje, planı yalnızca kullanıcıların yüzde 50’sinden fazlasının kabul etmesi halinde uygulayacak. 1,5 milyondan fazla kullanıcısı olan PancakeSwap, BNB Chain’in önde gelen DEX’idir. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere kısa süre önce yeni benzersiz özelliklere sahip V3 sürümünü piyasaya sürdü. Mayıs 2022’de platform, CAKE token arzını sınırsız arz yerine 750 milyon ile sınırlandırmayı önermişti.

CAKE arzı azalacak mı?

Şu anda dolaşımda yaklaşık 193 milyon CAKE token bulunmakta. Yeni teklif kabul edilirse, CAKE token arzının gelecekte önemli ölçüde azalması bekleniyor. Bu teklif, enflasyonu kontrol altına alma ve CAKE token’ın değerini dengeleme çabasıdır. Ancak traderlar ve staker’lar için ödüllerdeki azalma nedeniyle topluluk tarafından iyi karşılanmamıştır.

Sonuç olarak BNB Chain’deki lider DEX, CAKE token arzını ayarlayarak enflasyonu yüzde 20’den yüzde 3-5’e düşürmeyi teklif etmişti. Ancak, bu aynı zamanda traderlara ve stakerlara verilen ödüllerin yüzde 68’e kadar azaltılmasına neden olacaktı. Bu da birçok kullanıcının DEX’i terk etmesine neden oldu. Teklife ilişkin oylama bölündü. PancakeSwap, planı yalnızca kullanıcıların yüzde 50’sinden fazlasının kabul etmesi halinde uygulayacaklarını belirtti. Bu gerilemeye rağmen, PancakeSwap 1,5 milyondan fazla kullanıcısıyla BNB Chain’de lider DEX olmaya devam ediyor. Kısa süre önce yeni özelliklerle V3 sürümünü piyasaya sürdü.

PancakeSwap, teklif için bir sonraki adımları henüz açıklamadı. Ancak bazılarına göre muhtemelen topluluğun endişelerini gideren ve aynı zamanda enflasyonu azaltma ve CAKE tokeninin değerini dengeleme hedeflerine ulaşan bir çözüm üzerinde çalışmaya devam edecekler. Bu teklifin PancakeSwap’in geleceğini ve CAKE token’ın değerini nasıl etkileyeceğini göreceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir