Aydın Büyükşehir Belediyesi yapı denetim testlerine başladı

Deprem kuşağında yer alan Aydın’da büyükşehir belediyesi gerekli belgelerle Fen İşleri Dairesi Başkanlığı’na başvuran yurttaşların evlerini ücretsiz bir şekilde depreme dayanıklılığını test ediyor.

2001 yılı öncesi yapılan 5 kat ve üzeri evlerde başlayan ekipler öncelikle binanın içindeki taşıyıcı sistem elemanlarının projeye uygunluğunu kontrol edip rölövesini çıkarıyor. Daha sonra röntgen cihazı ile kolon içindeki donatılar tespit ediliyor. Sıyırma işlemleri yapılarak taşıyıcı sistem içindeki demir donatıların çap ve adetleri belirleniyor. Beton dayanımının belirlenmesi için karot numuneleri alınarak laboratuvar şartlarında testleri yapılıyor. Bütün bu veriler analiz programlarına girilerek binanın modeli çıkarılıyor ve binanın durumu belirleniyor. Çıkarılan rapor yurttaşla ile paylaşılıyor.

BAŞKAN ÇERÇİOĞLU: ÖNCELİĞİMİZ CAN GÜVENLİĞİ

Deprem riskine karşı dayanıklı binaların yapılması kadar mevcut binaların da güvenli hale getirilmesinin önemine vurgu yapan Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, ‘‘Vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği bizim önceliğimizdir. Deprem riskine karşı vatandaşları bilgilendirmeye devam edeceğiz.’’ dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir