76’ncı Cannes Film Festivali’nde ‘Altın Palmiye Onur Ödülü’ Michael Douglas’a verildi

İki Altın Palmiye ödüllü İsveçli yönetmen Ruben Östlund’un jüri başkanlığını yapacağı, 76’ncı Cannes Film Festivali’nde ‘Altın Palmiye Onur Ödülü’ oyuncu Michael Douglas’a verilecek. 78 yaşındaki oyuncuya “parlak kariyeri ve sinemayla olan ilişkisi” dolayısıyla verilen ödül,16 Mayıs’ta yapılacak açılış töreninde takdim edilecek.

‘San Francisco Sokakları’, ‘Temel İçgüdü’, ‘Öldüren Cazibe’ gibi filmlerde aldığı rollerle hafızalara kazınan Douglas, Cannes’a ilk kez 1979 yılında James Bridges’in yönettiği ‘Çin Sendromu’ filmiyle gelmişti. Oyuncu 1992’de ‘Temel İçgüdü’ ve 1993’te ‘Sonun Başlangıcı’ filmleriyle tekrar festivale konuk oldu.

En son, Steven Soderbergh’in 2013 yapımı ‘Şamdanın Ardında’ (Behind the Candelabra) filmiyle festivale konuk olan aktör, kendisine verilecek ödülle ilgili açıklamasında, “Cesur yaratıcılara, sanatsal cürete ve hikaye anlatımında mükemmelliğe uzun zamandır harika bir platform sağlayan Cannes’da olmak her zaman taze bir nefes olmuştur” dedi.

Festivalde bu yıl Ruben Östlund’un yanı sıra Marvel evreninde Captain Marvel karakterine hayat veren ve ‘Room’ (205) filmiyle ‘En İyi Kadın Oyuncu Oscar’ını kazanan Brie Larson da jüri üyesi olarak dikkat çeken isimlerden biri oldu.

Diğer jüri üyeleri; ‘There Will Be Blood’ ve ‘Batman’ filmleriyle tanınan ABD’li oyuncu Paul Dano, yönetmen Maryam Touzani, oyuncu Denis Ménochet, senarist ve yönetmen Rungano Nyoni, yazar Atiq Rahimi, yönetmen Damián Szifrón ve 2021’de Cannes’da ‘Titane’ filmi büyük ödül Altın Palmiye’yi kazanan ikinci kadın yönetmen olan Julia Ducournau olarak açıklandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir